ВСУ висловився щодо успадкування предмета іпотеки

VSU 150313

 

 

 

Згідно ст. 575 ГК України та ст. 1 ЗУ «Про іпотеку» іпотека — це окремий вид застави, вид забезпечення виконання зобов’язання нерухомим майном, що залишається у володінні і користуванні іпотекодавця, згідно з яким іпотекодержатель має право в разі невиконання боржником забезпеченого іпотекою зобов’язання одержати задоволення своїх вимог за рахунок предмета іпотеки.

 

Іпотека виникає на підставі договору, закону або рішення суду. Вона має похідний характер від основного зобов’язання і за загальним правилом є дійсною до припинення основного зобов’язання або до закінчення строку дії іпотечного договору.

 

Підстави припинення іпотеки окремо визначені в ст. 17 ЗУ «Про іпотеку». Зміст цієї статті дає підстави для висновку, що припинення іпотеки можливе виключно на підставах, передбачених цим Законом.

 

Так, згідно зі ст. 17 Закону України «Про іпотеку», іпотека припиняється у разі припинення основного зобов’язання. Варто відзначити, що такої підстави для припинення іпотеки, як сплив позовної давності, цей Закон не передбачає.

 

Крім того, відповідно до статті 23 Закону України «Про іпотеку» у разі переходу права власності на предмет іпотеки від іпотекодавця до іншої особи (в порядку спадкування чи правонаступництва), іпотека є дійсною для набувача навіть в тому випадку, якщо він не знав про обтяження майна іпотекою.

 

Особа, до якої перейшло право власності на предмет іпотеки, набуває статус іпотекодавця, має всі його права і несе всі його обов’язки за іпотечним договором у тому обсязі і на тих умовах, які існували до набуття ним права власності на предмет іпотеки.

 

Якщо право власності на предмет іпотеки переходить до спадкоємця фізичної особи — іпотекодавця, такий спадкоємець не несе відповідальність перед іпотекодержателем за виконання основного зобов’язання, але в разі його порушення боржником він відповідає за задоволення вимоги іпотекодержателя в межах вартості предмета іпотеки.

 

Таким чином, якщо боржник і іпотекодавець — одне і те ж обличчя, то після його смерті до спадкоємця (в разі порушення боржником своїх зобов’язань) переходять обов’язки іпотекодавця в межах вартості предмета іпотеки.