Узагальнення роботи Київського районного суду міста Одеси (№2)

6 лютого м. Одеса
В ході проведення узагальнення встановлено, що за період 2014 року у Київському районному суді міста Одеси було розглянуто 12 кримінальних справ про злочини учинені неповнолітніми, відносно 16 осіб.
- 11 справ розглянуто із постановленням вироку, з яких: засуджено до позбавлення волі – 4 осіб, звільнено від відбування покарання на підставі ст. 75, 104 КК України – 9 осіб, звільнено від кримінальної відповідальності та застосовано примусові заходи виховного характеру – 1 особу, застосовано Закон України «Про амністію в 2014 році» до — 1 особи.
- 1 справа розгляну із постановленням ухвали про звільнення від кримінальної відповідальності та застосуванням примусових заходів виховного характеру.
Впродовж 2013 року Київський районний суд м. Одеси розглянув 7 кримінальних проваджень відносно неповнолітніх, вчинені 10-ма неповнолітніми особами, а впродовж 2014 року – 12 справ, вчинені – 16-ма особами, що свідчить про підвищення рівня злочинності серед неповнолітніх. Частіше усього до кримінальної відповідальності притягувались неповнолітні особи скоївши злочини передбачені ст. 185 ч 1,2,3 КК України.
Так, наприклад: вироком суду від 19.06.2014 р. засуджено неповнолітнього 15 травня 1997 року народження за вчинення злочину за ст. 289 ч 2,185 ч 2, 190 ч 2, 186 ч 2, 185 ч 3, 355 ч 1 КК України до 3 (трьох) років одного місяця позбавлення волі.
Ухвалою судді від 30 вересня 2014 року, звільнили від кримінальної відповідальності відносно неповнолітнього 15 січня 1999 року народження , який звинувачувався у скоєнні злочину , передбаченого ст. 125 ч. 1 КК України та застосовано до нього заходи виховного характеру ( під нагляд матері).
У зв’язку з наведеним узагальненням судової практики проведено з висвітленням практики реалізації норм кримінального процесуального закону щодо: розгляду матеріалів кримінального провадження стосовно неповнолітніх суддею першої інстанції, який уповноважений на його здійснення відповідно до ч. 10 ст. 31 КПК, а також дотримання ними строків розгляду; забезпечення обов’язкової участі захисника як із моменту встановлення факту неповноліття, так і з часу виникнення будь-яких сумнівів у тому, що особа є неповнолітньою (пункти 1-2 ч. 2 ст. 52 КПК); законного представника та представників служби у справах дітей та кримінальної міліції у справах дітей; з’ясування обставин про особу неповнолітнього, умов його життя та виховання (статті 485, 487 КПК); випадків здійснення судового провадження за участю неповнолітнього у закритому судовому засіданні (ч. 2 ст. 27 КПК); виклику неповнолітнього підозрюваного чи обвинуваченого згідно з ч. 4 ст. 135 та ст. 489 КПК; застосування до неповнолітнього заходів забезпечення кримінального провадження з урахуванням його вікових та психологічних особливостей, роду занять тощо. Також особлива увага приділялася застосуванню запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, а також передання неповнолітнього під нагляд батьків, опікунів чи піклувальників, передання неповнолітнього під нагляд дитячої установи, виділення матеріалів кримінального провадження, якщо неповнолітній підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення разом з повнолітнім (ст. 494 КПК). У багатьох країнах світу ( США, Великобританії, Бельгії, Франції, Німеччині та ін..), на відмінно від України, судочинство у справах про злочини неповнолітніх здійснюється спеціалізованими судами різних модифікацій. Діяльність таких судів для неповнолітніх оцінюється вченими- юристами досить високо.
При розгляді справи про злочини, вчинені неповнолітніми особами судом обов’язково з’ясовуються: вік підозрюваного; стан здоров’я та загального розвитку; характеристика (ставлення до навчання, праці, поведінка в побуті тощо); умови життя і виховання (дані про сім’ю, побутове оточення); обставини, що негативно впливали на його виховання; вплив дорослих підмовників та інших осіб, які втягнули неповнолітнього у злочинну діяльність, а також його ставлення до вчиненого діяння. Цією метою суд допитує як свідків законних представників неповнолітніх, представників служби та міліції у справах неповнолітніх, представників підприємств, установ чи організацій, в яких навчався або працював неповнолітній, та інших організацій. Разом з тим, досудове розслідування не завжди проводять згідно встановлених норм КПК України. В з`язку з чим, суд не має можливості правомірного розгляду справ.
З урахуванням вищевказаного узагальнення повинно ретельніше та досконаліше проводитись досудове розслідування, щодо неповнолітніх осіб, мають здійснювати найбільш кваліфіковані та досвідчені слідчі і тому уся діяльність органів досудового слідства з питань розслідування та розгляду справ щодо неповнолітніх повинна мати особливе виховне запобіжне значення.
Голова Київського районного суду м. Одеси Чванкін С. А
Виконавець Чорноморець С. В.