Нардепи пропонують карати суддів за винесення завідомо неправосудного рішення

Статтею 55 Конституції передбачено, що кожен має право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових та службових осіб.
Тому, нардепи зареєстрували проект Закону України №6193 від 15.03.2017 «Про внесення змін у деякі законодавчі акти щодо оптимізації кримінальної відповідальності суддів за винесення завідомо неправосудного судового рішення», незважаючи на правовий статус суддів.
Документом пропонується встановити відповідальність за постановлення суддею (суддями) завідомо неправосудного рішення, а саме: обмеження волі на строк до п’яти років або позбавлення волі на строк від двох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю строком до трьох років.
Ті ж дії, вчинені з корисливих мотивів, в інших особистих інтересах, інтересах третіх осіб, або щодо неповнолітнього, недієздатного, особи похилого віку або за попередньою змовою групою осіб або з метою перешкоджання законній професійній діяльності журналіста — караються позбавленням волі на строк від 5 до 8 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.
Якщо ці дії вчинені суддями Верховного Суду, то вони караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.
Також, законопроектом передбачено доповнення ККУ статтею 375-1 – Винесення суддею (суддями) Конституційного Суду України завідомо неправосудного судового рішення:
1. Винесення суддею (суддями) Конституційного Суду України завідомо неправосудного судового рішення, – карається позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
2. Винесення суддею (суддями) Конституційного Суду України завідомо неправосудного судового рішення, спрямованого на порушення конституційного принципу народовладдя або розподілу влади, зміни конституційного ладу України, – карається позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Нагадаємо, що Громадська організація «Асоціація слідчих суддів України» звернулась до Верховного Суду України з пропозицією розглянути на Пленумі Верховного Суду України питання звернення до Конституційного Суду України з конституційним поданням щодо офіційне тлумачення словосполучення слів „як неправосудного“, яке міститься у частині четвертій статті 62 Конституції України.
24 січня друга колегія суддів Конституційного суду України на засіданні розподілила конституційне подання, що надійшло до КСУ від Верховного Суду України про офіційне тлумачення словосполучення слів „як неправосудного“, яке міститься у частині четвертій статті 62 Конституції України та затвердила суддю-доповідача.