Кожний окремий суд, як функціональна одиниця судової системи, має певні ресурси (приміщення, обладнання, персонал, процеси організації роботи) для виконання своїх функцій судочинства. Безперечно, кожен з видів ресурсів має використовуватись з максимальною ефективністю.
Управління функціонуванням суду має враховувати велику низку питаннь:
- розумного розподілу приміщень (зонування)
- встановлення спеціального обладнання і меблів
- впровадження належної культури праці
- високих стандартів надання послуг відвідувачам суду шляхом встановлення перед працівниками апарату суду конкретних завдань
- затвердження належних процедур їх успішного виконання
- організації підвищення кваліфікації працівників апарату та налагодження управління щоденними процесами, зокрема через їх оптимізацію
- ефективна комунікація із користувачами судових послуг, сторонами у судових справах, їхніми
адвокатами, свідками та громадськістю в цілому - обслуговування та забезпечення безпеки приміщень
- і так далі.
Вдосконалення роботи суду
Київський районний суд Одеси активно впроваджує сучасні підходи до обслуговування громадян, приєднавшись до ініціативі «Модельні суди». Цей проект, започаткований ЄС у 2018 р., має на меті покращення якості надання судових послуг в Україні. Суд впроваджує стандарти обслуговування, розроблені міжнародними експертами, що дозволяє скоротити час, необхідний для отримання інформації та допомоги.
Ініціатива «Модельні суди» об’єднує понад 90 судів по всій країні. Судді та працівники апарату діляться досвідом та кращими практиками на спеціальній платформі. Проект також сприяє розробці нових нормативних актів, що регулюють роботу судів. Експерти зосереджуються на таких аспектах, як клієнтоорієнтованість, організація роботи суду, безпека та управління командою. Досвід судів у подоланні викликів, спричинених війною, також буде відображено на платформі.
Ініціатива «Модельні суди» ставить за мету впровадження європейських стандартів обслуговування в українських судах. Впровадження модельних рішень дозволяє зробити суди більш доступними та зручними для громадян, а також підвищити якість роботи суддів та працівників апарату.
Це передбачає створення зручного та ефективного середовища для відвідувачів, покращення якості комунікації з суспільством та підвищення загальної задоволеності від взаємодії з судовою системою.
Стандартизація процедур
Впровадження єдиних правил обслуговування клієнтів та адміністративних процесів для забезпечення передбачуваності та прозорості
Стандартні операційні процедури (СОП) – ключ до ефективної роботи суду
Ознайомлення працівників апарату суду з чіткими, зрозумілими та обґрунтованими правилами є запорукою успішної та злагодженої роботи всього суду. Хоча законодавство України визначає загальні рамки діяльності працівників судової системи, багато повсякденних питань потребують конкретних роз’яснень.
Навіщо потрібні СОП?
- Чіткі інструкції: СОП детально описують, як виконувати кожну робочу операцію, усуваючи необхідність приймати самостійні рішення в складних ситуаціях.
- Єдиний стандарт: Завдяки СОП усі працівники дотримуються єдиного підходу до виконання завдань, що підвищує якість роботи та знижує ризик помилок.
- Оптимізація процесів: СОП допомагають стандартизувати та оптимізувати робочі процеси, роблячи їх більш ефективними.
- Контроль якості: СОП забезпечують можливість контролю якості виконання роботи та своєчасного виявлення відхилень від встановлених стандартів.
- Справедлива оцінка: Наявність СОП дозволяє об’єктивно оцінювати результати роботи кожного працівника.
- Мотивація: Чітко визначені та обґрунтовані правила мотивують працівників до виконання своїх обов’язків на високому рівні.
Впровадження СОП – це інвестиція в майбутнє суду.
Завдяки СОП наш суд стає більш прозорим, ефективним та орієнтованим на задоволення потреб громадян.
Покращенні якості послуг
Розробка та впровадженні нових сервісів, спрощення процедур та скорочення строків розгляду справ
В рамках діяльності суду проводиться постійна оцінка за багатьма критеріями. Ось деякі з них:
- кількість та відсоток справ та матеріалів, загальний термін проходження яких триває
понад один рік - відсоток розгляду справ
- середня кількість розглянутих справ на одного суддю
- середня кількість справ та матеріалів, що перебували на розгляді в звітний період в розрахунку на одного суддю
- середня тривалість розгляду справи (днів)
- проведення опитувань громадян-учасників судових проваджень щодо їх задоволеності роботою суду
- публікація результатів опитувань громадян-учасників судових проваджень на вебсторінці суду
- рівень задоволеності роботою суду учасниками судового розгляду за результатами опитування, що проводяться за уніфікованою методологією
- і так далі
На підставі аналізу цих та багатьох інших показників з усіх модулів оцінки, впроваджуються заходи із покращення роботи суду.
Єдиний простір
Оптимізації простору суду, забезпечення зручної навігації та доступності інформації
В Київському районному суді міста Одеси здійснено облаштування холу за принципом «Єдиного простору», який передбачає отримання 90% судових послуг у вказаному приміщенні.
Єдиний простір — це максимальне наближення до європейських стандартів судочинства та необхідність створення сучасного високотехнологічного простору, що забезпечить доступність та зручність реалізації відвідувачами суду своїх процесуальних прав.
В приміщенні виділено окрему залу для ознайомлення з матеріалами справ, яка обладнана, комп’ютерами з доступом до мережі Інтернет, а також стаціонарним універсальним зарядним пристроєм для мобільних телефонів та планшетів.
Нове приміщення включає в себе також комфортні зони очікування для відвідувачів, кімнати для медіації та проведення відеоконференцій.
З урахуванням європейських стандартів у вестибюлі суду облаштовані: зручні інформаційні віконця загальної, кримінальної, цивільної, адміністративної канцелярій суду, архіву та прийому позовних заяв.
Відтепер завдяки «Єдиному простору» мають змогу швидко подавати заяви та отримувати зворотний зв’язок.
Незабаром вся корисна, але недоступна для розуміння пересічними громадянами інформація буде транслюватиметься через мультимедійні екрани з інфографікою в холі суду.
Безпека
Захисті суддів, працівників апарату та відвідувачів суду
Питанням безпеки роботи суду завжди приділяється велика увага. Ще більшу увагу питанням безпеки стало приділятись в умовах воєнного стану.
Безпека роботи суду складається з багатьох складових. Кожна загроза має бути оцінена з точки зору керування ризиками та мати відповідні процедури реагування з метою мінімізації або ліквідації ризиків.
В суді наявний безпечний периметр навколо будівлі суду, контрольований доступ до входів та виходів, окремі маршрути для суддів, потерпілих та підсудних, тривожна кнопка, укриття.